خانه / اخبار / با شهید ناظری تا آب های اقیانوسی+تصویر

با شهید ناظری تا آب های اقیانوسی+تصویر

به گزارش جبهه جنگ نرم سراج و به نقل از فارس نیوز ، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(ندسا)در تاریخ 95/6/23 از شناوری تندرو با عنوان شناور (شهید ناظری)رونمایی کرد.البته حضور نیرو های ایرانی سپاه و ارتش در دریاها سابقه طلانی دارد و در همین زمینه برای پیشبرد فرمایشات رهبری و بهره گیری از دریاهای آزاد دست به ساخت و رونمایی شناور شهید ناظری زدند.

 

از اواخر دهه 80 بنا به تدبیر و فرمان رهبری و قرماندهی کل قوا مبنی بر اینکه نیروهای دریایی سپاه و ارتش باید تفکیک شده و سپاه وظیفه حفاظت از خلیج فارس تا محدوده غرب تنگه هرمز(به واسطه کم عمق بودن این منطقه ، اکثرا از شناور های تندرو استفاده میشود) و ارتش نیز مسئول فعالیت در آب های شرق تنگه هرمز تا عمق دریا های آزاد را برعهده دارد(در این منطقه از شناور های سنگین و نیروهای زبده استفاده میشود و فعالیت های بسیاری در حال انجام است).

شناور منحصر به فرد و پیشرفته «شهید ناظری»

شناور شهید ناظری

 روز گذشته در منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران انقلابی اسلامی در بوشهر شناور جدیدی رونمایی شد که مزین به نام شهید دریادار محمد ناظری فرمانده دلاور و قهرمان تفنگداران این نیرو بود.

این شناور که از جهات مختلفی قابل بررسی است، ساخت مرکز جهاد و خودکفایی ندسا بوده و در موسسه کشتی سازی شهید محلاتی وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) ساخته به یگان عملیاتی این نیرو تحویل شد.

 

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در مراسم الحاق خاطرنشان کرد که امروز دستاوردی جدید از متخصصان داخلی را شاهد هستیم که با قابلیت حمل نیرو و بالگرد، توان اجرای عملیات‌های برد بلند در آب‌های اقیانوسی را خواهد داشت.

به گفته دریادار فدوی این شناور از بدنه آلومینیومی بهره می‌برد که طرحی جدید و پیشرفته به شمار می‌رود.

وی سپس به ویژگی‌های آن مبنی بر توانایی حمل 100 نفر نیرو و مقاومت در برابر امواج بلند اشاره کرد و نهایتا اظهار داشت که این شناور با توانمندی داخلی و بدون هیچ کمک خارجی طراحی، ساخت، تجهیز و به آب انداخته شده است.

نهایتا باید به این نکته نیز اشاره کرد که دانش بهره‌گیری گسترده از این ساختار نوین، تنها در اختیار چند کشور محدود قرار دارد که از جمله آن می‌توان به شناور تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا اشاره کرد که جهت اثبات فناوری و تحت توسعه در حال انجام آزمایش‌های خود است و علاوه بر آب‌های ساحلی، جهت حضور در مناطق عمیق و دریاهای آزاد نیز مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

شناور شهید ناظری

ویژگی‌های عملیاتی که دیروز همراه با رونمایی شناور «شهید ناظری» اعلام شد، شامل مواردی ازجمله قابلیت حمل 100 نفر نیرو (مسافر)، توانایی حمل بالگرد و بُرد عملیاتی بالا است.

 

در بخش انتهایی شناور نیز محل فرود بالگرد (پَد فرود) قرار دارد و آنچنان که از ظاهر آن بر می‌آید توانایی پذیرش بالگرد سبک «بِل 206» که در ناوگان هوادریای سپاه حضور دارد. در تصاویر منتشر شده از مراسم رونمایی نیز یک فروند از این نوع بالگرد مجهز به موشک ضد سطحی «نصر» بر روی شناور قرار داشت.

بخش هوادریای نیروی دریایی سپاه پاسداران از 2 نمونه بالگرد سنگین «میل 17» و سبک «بل 206» بهره می‌گیرد که هریک وظایف منحصر به خود را دارند.

بالگرد «Mi-171Sh» با وظیفه ترابری، از روسیه خریداری شده ولی توسط متخصصان نیروی دریایی سپاه و جهاد خودکفایی به موشک‌های برد بلند نیز مجهز است که امروزه به عنوان یک بالگرد رزمی مورد بهره برداری قرار می گیرد؛ حال آنکه با نصب رادار شناسایی سطحی، قابلیت گشت‌زنی دریایی نیز به آن افزوده شده است.

بالگرد دیگر یعنی «بل 206» (و نمونه داخلی با نام شاهد 278) جهت عملیات‌های شناسایی در ناوگان حضور دارد و به دلیل بهره‌گیری از یک موتور -که البته برای هلی‌کوپترهای دریایی در دنیا مرسوم نبوده (بالگردهای دریایی جهت ایمنی بیشتر به دو موتور مجهز هستند)- در آب های ساحلی به فعالیت مشغول است که به تازگی به موشک ضدکشتی سبک نیز مجهز شده است.

حال به واسطه حضور شناور شهید ناظری در سطح دریا، علاوه بر تامین یک سکوی ایمن جهت فرود، سوخت‌گیری و بهره‌گیری در شرایط اضطراری‌، می‌تواند محدوده عملکرد رزمی این بالگرد را نیز افزایش دهد.

 

مراسم رونمایی از شناور شهید ناظری

درباره ی sarbazerahbar

با تشکر از شما بابت بازدید سایت ، من (srbaze rahbar) هستم. خوشحالم که می توانم مثل یک سرباز ،در این جبهه فرهنگی ، جبهه ای که تیر هایش نامرئی است ، اسلحه ای دست بگیرم و بجنگم. (به امید ظهور آقا).

همچنین ببینید

رکورد شکنی تاریخی سکه و ارز+قیمت روز

رکورد شکنی قیمت سکه وارز در طول تاریخ،در ادامه میتوانید قیمت ها را نیز ببینید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *